Vishay/Dale RNC55J4121FPR36
RNC55J4121FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4121FPR36
Brief Description
RES 4.12K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4121FPR36.pdf
Availability of RNC55J4121FPR36
QUANTITY
RNC55J4121FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4121FPR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J4121FPR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4121FPR36
Related LinksRNC55J4, RNC55J4121FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4121FPR36 Details Description
Related parts for RNC55J4121FPR36
TERM RING NON INS 12-10AWG datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 220POS .050" datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LIGHT STRIP HP 12LED COOL WHITE datasheet.pdf
RES 147 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG RED 100' datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.1A 160 MOHM datasheet.pdf