Vishay/Dale RNC55J4121FSBSL
RNC55J4121FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4121FSBSL
Brief Description
RES 4.12K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4121FSBSL.pdf
Availability of RNC55J4121FSBSL
QUANTITY
RNC55J4121FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4121FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4121FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4121FSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4121FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4121FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J4121FSBSL
RES 6.8 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 90BGA datasheet.pdf
IC FIFO SS 2048X36 6NS 128-TQFP datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE VARI 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
1.00MM PITCH SIL SMT HORIZONTAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 240POS SMD datasheet.pdf