Vishay/Dale RNC55J4122BRBSL
RNC55J4122BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4122BRBSL
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4122BRBSL.pdf
Availability of RNC55J4122BRBSL
QUANTITY
RNC55J4122BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4122BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4122BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4122BRBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4122BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4122BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J4122BRBSL
AC/DC CONVERTER 5.1V 110W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 681 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MMIC MULTIPLIER X2 BB 12SMD datasheet.pdf
CAP POLY 470UF 6V 20% 7343-43 datasheet.pdf