Vishay/BCcomponents MCA12060D1431BP100
MCA12060D1431BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D1431BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D1431BP100.pdf
Availability of MCA12060D1431BP100
QUANTITY
MCA12060D1431BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D1431BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D1431BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D1431BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D1431BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D1431BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D1431BP100
CONN RECEPT RANG 150POS GOLD PCB datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER HIGH DRIVE 16TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf