Vishay/Dale RNC55J4122BSB14
RNC55J4122BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4122BSB14
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4122BSB14.pdf
Availability of RNC55J4122BSB14
QUANTITY
RNC55J4122BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4122BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4122BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4122BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4122BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4122BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4122BSB14
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MINI D RCEPT 26POS VERT T/H datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
IGBT 300V 49.2W TO220F datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 2.7A 35 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 72POS datasheet.pdf