Vishay/Dale RNC55J4122BSBSL
RNC55J4122BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4122BSBSL
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4122BSBSL.pdf
Availability of RNC55J4122BSBSL
QUANTITY
RNC55J4122BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4122BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4122BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4122BSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4122BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4122BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J4122BSBSL
IC MULTIVIBRATOR MONO DL 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf