Vishay/Dale RNC55J4170BSRE6
RNC55J4170BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4170BSRE6
Brief Description
RES 417 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4170BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4170BSRE6
QUANTITY
RNC55J4170BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4170BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4170BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)417
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4170BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4170BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4170BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4170BSRE6
IC NVSRAM 4MBIT 100NS 34PCM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC DO214AB datasheet.pdf
MINI MLC 7POS PLUG HSG datasheet.pdf
IC FPGA 352 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
IP67, HYBR. CABLE PLUG CAT 5, DC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf