Vishay/Dale RNC55J41R2FSB14
RNC55J41R2FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J41R2FSB14
Brief Description
RES 41.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J41R2FSB14.pdf
Availability of RNC55J41R2FSB14
QUANTITY
RNC55J41R2FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J41R2FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J41R2FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J41R2FSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J41R2FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J41R2FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J41R2FSB14
TRANS PNP 140V 10A TO-3P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
STND BAR LED SQ ARRAY WHITE datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V JB 0402 datasheet.pdf
SCREW UNIT DRIVE datasheet.pdf
IC MPU I.MX6SL 1.0GHZ 432MAPBGA datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf