Vishay/Dale RNC55J4200FSBSL
RNC55J4200FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4200FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 420 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4200FSBSL.pdf
Availability of RNC55J4200FSBSL
QUANTITY
RNC55J4200FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4200FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4200FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)420
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4200FSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4200FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4200FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J4200FSBSL
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FERRULE INS VNL AWG16 BK 5/8" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TVS DIODE 243VWM 430VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf