Vishay/Dale RNC55J4220FSRSL
RNC55J4220FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4220FSRSL
Brief Description
RES 422 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4220FSRSL.pdf
Availability of RNC55J4220FSRSL
QUANTITY
RNC55J4220FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4220FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4220FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)422
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4220FSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4220FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4220FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J4220FSRSL
TRANS RF NPN 25V 25MA SOT23-3 datasheet.pdf
POT 25K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC DAS 8CH 12BIT T/H LP 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT R-R 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
L37-3 SHEET 320X320X10MM W/ADH datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf