Vishay/Dale RNC55J4221BSBSL
RNC55J4221BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4221BSBSL
Brief Description
RES 4.22K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4221BSBSL.pdf
Availability of RNC55J4221BSBSL
QUANTITY
RNC55J4221BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4221BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4221BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.22k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4221BSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4221BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4221BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J4221BSBSL
CAP FILM 0.027UF 2% 50VDC 1210 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN 8 POS IDC SOCKET GOLD POL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 3KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH LSZH 17M datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE MODULE 3.3KV 127A datasheet.pdf
LED HIGH BRIGHTNESS PHILLIPS datasheet.pdf
CAT5E CROSSOVER PATCH CBLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf