Vishay/Dale RNC55J4222BRRE6
RNC55J4222BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4222BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4222BRRE6.pdf
Availability of RNC55J4222BRRE6
QUANTITY
RNC55J4222BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4222BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4222BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4222BRRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4222BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4222BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4222BRRE6
IC CODE HOP ENCODR/TRNSPOND 8DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 30A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TERM FORK NON INS 22-18AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 7 12 12S datasheet.pdf
CONN PLUG 7 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V 10% BX 1805 datasheet.pdf
CONN HEADER 32PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 0.100 SMD datasheet.pdf