Vishay/Dale RWR74S2R49FRBSL
RWR74S2R49FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S2R49FRBSL
Brief Description
RES 2.49 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S2R49FRBSL.pdf
Availability of RWR74S2R49FRBSL
QUANTITY
RWR74S2R49FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S2R49FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S2R49FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S2R49FRBSL
Related LinksRWR74S2, RWR74S2R49FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S2R49FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S2R49FRBSL
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf