Vishay/Dale RNC55J4222BSR36
RNC55J4222BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4222BSR36
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4222BSR36.pdf
Availability of RNC55J4222BSR36
QUANTITY
RNC55J4222BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4222BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J4222BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4222BSR36
Related LinksRNC55J4, RNC55J4222BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4222BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J4222BSR36
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG SATA 7/7POS DUAL R/A datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 22MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SOD123 datasheet.pdf
BRISTLE BRUSH REPLACE DISC T-C datasheet.pdf
PTC HEATER ROUND 90C .050" datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
DUST CAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf