Vishay/Dale RNC55J4222DRRE6
RNC55J4222DRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4222DRRE6
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4222DRRE6.pdf
Availability of RNC55J4222DRRE6
QUANTITY
RNC55J4222DRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4222DRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4222DRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4222DRRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4222DRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4222DRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4222DRRE6
CABLE 4POS PLUG-SCKT 3.0M datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 831K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LB8860V datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET FLUSH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
9POS M WATER RES SC. M3 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIN RELIEF datasheet.pdf