Vishay/Dale RNC55J4242BSB14
RNC55J4242BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4242BSB14
Brief Description
RES 42.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4242BSB14.pdf
Availability of RNC55J4242BSB14
QUANTITY
RNC55J4242BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4242BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4242BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4242BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4242BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4242BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4242BSB14
CONN HEADER VERT .100 4POS TIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.5A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
D CORE DBL CHOKE 39MH 0.6A VERT datasheet.pdf