Vishay/Dale RNC55J4272BSRSL
RNC55J4272BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4272BSRSL
Brief Description
RES 42.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4272BSRSL.pdf
Availability of RNC55J4272BSRSL
QUANTITY
RNC55J4272BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4272BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4272BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4272BSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4272BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4272BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J4272BSRSL
MOSFET N-CH 800V 17A TO-247 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V 1111 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 3M OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
MICRO 100C S 8" YEL FLOAT NI datasheet.pdf