Vishay/Dale RNC55J4282BSRE6
RNC55J4282BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4282BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 42.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4282BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4282BSRE6
QUANTITY
RNC55J4282BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4282BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4282BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4282BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4282BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4282BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4282BSRE6
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 440MA 520 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER VERT GRN ME AU datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
FERRULE NON INS 3/0AWG datasheet.pdf
TV 5C 5#20 SKT PLUG datasheet.pdf
GT 6C 5#12 1#16 PIN RECP BOX datasheet.pdf
2.35 V to 5.25 V, 1 MSPS, 12-/10-/8-Bit ADCs in 6-Lead SC70 IC datasheet.pdf