Vishay/Dale RNC55J42R7BSRSL
RNC55J42R7BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J42R7BSRSL
Brief Description
RES 42.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J42R7BSRSL.pdf
Availability of RNC55J42R7BSRSL
QUANTITY
RNC55J42R7BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J42R7BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J42R7BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J42R7BSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J42R7BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J42R7BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J42R7BSRSL
RES SMD 160K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 22 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 1206 datasheet.pdf
CLIP HSG FOR 090 II MLC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CABLE LUG W PAD PLTD datasheet.pdf
MC6 24VDC SS SFTY CONT W/PWR-6 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN DIP PLUG 1.27MM 16POS datasheet.pdf