Vishay/Dale RNC55J4302BRRE6
RNC55J4302BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4302BRRE6
Brief Description
RES 43K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4302BRRE6.pdf
Availability of RNC55J4302BRRE6
QUANTITY
RNC55J4302BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4302BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4302BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4302BRRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4302BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4302BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4302BRRE6
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Y5V 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4.7A 16 MOHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf