Vishay/Dale RNC55J4320BSB14
RNC55J4320BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4320BSB14
Brief Description
RES 432 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4320BSB14.pdf
Availability of RNC55J4320BSB14
QUANTITY
RNC55J4320BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4320BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4320BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)432
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4320BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4320BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4320BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4320BSB14
CONN EDGECARD 86POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CIRCUIT BOARD FOR 221I datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI GAUG 5V SMT datasheet.pdf