Vishay/Dale RNC55J4321BSBSL
RNC55J4321BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4321BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.32K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4321BSBSL.pdf
Availability of RNC55J4321BSBSL
QUANTITY
RNC55J4321BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4321BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4321BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4321BSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4321BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4321BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J4321BSBSL
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RELAY OPTO 1500V 20MA 6-SMD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ANTENNA 5DBI RUBBER DUCK U.FL datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 10P10C SHIELDED datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 17.4A 2.5 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT SKT datasheet.pdf