Vishay/Dale RNC55J4422DRRE6
RNC55J4422DRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4422DRRE6
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4422DRRE6.pdf
Availability of RNC55J4422DRRE6
QUANTITY
RNC55J4422DRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4422DRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4422DRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4422DRRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4422DRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4422DRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4422DRRE6
CONN HEADER 32POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 2K OHM 1% AXL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 19MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220F datasheet.pdf
CAP TANT 200UF 10V 10% 2SMD datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 8GBIT 933MHZ TFBGA datasheet.pdf