Vishay/Dale RNC55J4481BSRSL
RNC55J4481BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4481BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.48K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4481BSRSL.pdf
Availability of RNC55J4481BSRSL
QUANTITY
RNC55J4481BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4481BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4481BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4481BSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4481BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4481BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J4481BSRSL
VARISTOR 162V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS VERT TYPE A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf