ECS Inc. International ECS-160-18-30BQ-DS
ECS-160-18-30BQ-DS picture photo
Mfg. Part Number
ECS-160-18-30BQ-DS
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-160-18-30BQ-DS.pdf
Availability of ECS-160-18-30BQ-DS
QUANTITY
ECS-160-18-30BQ-DS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-160-18-30BQ-DS
Internal Part NumberEIS-ECS-160-18-30BQ-DS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-53BQ
PackagingCut Tape (CT)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
RatingsAEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.033" (0.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-160-18-30BQ-DS
Related LinksECS-160-1, ECS-160-18-30BQ-DS Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-160-18-30BQ-DS Details Description
Related parts for ECS-160-18-30BQ-DS
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 21POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 800MA PMDS datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
1203 IN 100FT 16-3-SO1447 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN HDR 120POS W/POST SMD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf