Vishay/Dale RNC55J4481DSRSL
RNC55J4481DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4481DSRSL
Brief Description
RES 4.48K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4481DSRSL.pdf
Availability of RNC55J4481DSRSL
QUANTITY
RNC55J4481DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4481DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4481DSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.48k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4481DSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4481DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4481DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J4481DSRSL
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN MEMORY SOCKET 124POS GOLD/F datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR LM73 datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC DO-214A datasheet.pdf
SENSOR PRES 0-360MWG 0.5-4.5V 12 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf