Vishay/Dale RNC55J4491BSRE6
RNC55J4491BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4491BSRE6
Brief Description
RES 4.49K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4491BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4491BSRE6
QUANTITY
RNC55J4491BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4491BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4491BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4491BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4491BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4491BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4491BSRE6
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 630MA 560 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 420MA 5.75 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125.009375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD80 datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.45A 4WLCSP datasheet.pdf