Vishay/BCcomponents 562R5GAT10TR
562R5GAT10TR picture photo
Mfg. Part Number
562R5GAT10TR
Brief Description
CAP CER 100PF 1KV X5F RADIAL
Datasheet Download
562R5GAT10TR.pdf
Availability of 562R5GAT10TR
QUANTITY
562R5GAT10TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 562R5GAT10TR
Internal Part NumberEIS-562R5GAT10TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesCera-Mite 562R
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX5F
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.252" Dia (6.40mm)
Height - Seated (Max)0.377" (9.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.252" (6.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)562R5GAT10TR
Related Links562R5G, 562R5GAT10TR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
562R5GAT10TR Details Description
Related parts for 562R5GAT10TR
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 597 I/O 780FBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.3A 8MLF datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 28VIN 3.3VOUT 16.5W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
RES 45 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7K OHM 10% 114W datasheet.pdf
FERRITE BEAD 330 OHM 0805 datasheet.pdf
RES 3.12K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf