Vishay/Dale RNC55J44R2BSBSL
RNC55J44R2BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J44R2BSBSL
Brief Description
RES 44.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J44R2BSBSL.pdf
Availability of RNC55J44R2BSBSL
QUANTITY
RNC55J44R2BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J44R2BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J44R2BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J44R2BSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J44R2BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J44R2BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J44R2BSBSL
SW KNOB SQ 2-POS SPDT ILL 125V datasheet.pdf
TERMINAL SOLDER TURRET .053" datasheet.pdf
WIRESEAL 14-12GA F/FUSEHLDR BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 3.7W MONO D 28TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 243VWM 430VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf