Vishay/Dale RNC55J4532BSRE6
RNC55J4532BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4532BSRE6
Brief Description
RES 45.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4532BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4532BSRE6
QUANTITY
RNC55J4532BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4532BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4532BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4532BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4532BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4532BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4532BSRE6
CABLE FLAT FLEX 6POS 1MM 6" datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC FM IF SYSTEM LOW PWR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPDT 16A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf