Vishay/Dale RNC55J4591BSRE6
RNC55J4591BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4591BSRE6
Brief Description
RES 4.59K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4591BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4591BSRE6
QUANTITY
RNC55J4591BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4591BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4591BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4591BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4591BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4591BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4591BSRE6
CAP CER 180PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/32 CLR 25X4' datasheet.pdf
CABLE TIE 7.9"L 50LB RED datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 361K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 198V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf