Vishay/Dale RNC55J45R3BSB14
RNC55J45R3BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J45R3BSB14
Brief Description
RES 45.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J45R3BSB14.pdf
Availability of RNC55J45R3BSB14
QUANTITY
RNC55J45R3BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J45R3BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J45R3BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)45.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J45R3BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J45R3BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J45R3BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J45R3BSB14
RACK COASTERS 3.5 DIA 280LB CAP datasheet.pdf
SWITCH UNIT 22MM RND RED FLUSH datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V X7R 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
MOD EZLINK F930/4431 REV E/B1 datasheet.pdf
3.81MM EURO PLUG RA ME GRN AU 12 datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf