Vishay/Dale RNC55J4641FMR36
RNC55J4641FMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4641FMR36
Brief Description
RES 4.64K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4641FMR36.pdf
Availability of RNC55J4641FMR36
QUANTITY
RNC55J4641FMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4641FMR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J4641FMR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4641FMR36
Related LinksRNC55J4, RNC55J4641FMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4641FMR36 Details Description
Related parts for RNC55J4641FMR36
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HEAT GUN PROHEAT LCD DIAL-IN KIT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5PIN CRIMP datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
8312-11 COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS PIN datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 2700 UH 25% datasheet.pdf
IC BUS BUFF DVR TRI-ST ESV datasheet.pdf
RES 562 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf