Vishay/Dale RNC55J4642BSRE6
RNC55J4642BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4642BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4642BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4642BSRE6
QUANTITY
RNC55J4642BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4642BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4642BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4642BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4642BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4642BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4642BSRE6
CAP CER 4700PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf