Vishay/Dale RN55E4420DRSL
RN55E4420DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4420DRSL
Brief Description
RES 442 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4420DRSL.pdf
Availability of RN55E4420DRSL
QUANTITY
RN55E4420DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4420DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E4420DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4420DRSL
Related LinksRN55E4, RN55E4420DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4420DRSL Details Description
Related parts for RN55E4420DRSL
CONN CRIMP RA MINI 75 OHM NICKEL datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO204AC datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.66 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 1.25MM SMD TIN datasheet.pdf
7+7 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 3.195A 37 MOHM datasheet.pdf
CIR 24C 24#16 PIN PLUG RTANG datasheet.pdf
I/Q MIX / IRM MODULE 11 - 16 GHZ datasheet.pdf