Vishay/Dale RNC55J4642DRRE6
RNC55J4642DRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4642DRRE6
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4642DRRE6.pdf
Availability of RNC55J4642DRRE6
QUANTITY
RNC55J4642DRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4642DRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4642DRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4642DRRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4642DRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4642DRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4642DRRE6
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB datasheet.pdf
IC VOLT-LEVEL TRANSLATOR 14TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 16MM RED datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 1.25MM SMD AU datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM datasheet.pdf
RES 1.07M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B SLVR datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf