Vishay/Dale RNC55J4642DSB14
RNC55J4642DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4642DSB14
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4642DSB14.pdf
Availability of RNC55J4642DSB14
QUANTITY
RNC55J4642DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4642DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4642DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4642DSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4642DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4642DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4642DSB14
MARKER TIE MIN 18LB NAT 4.3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
TAPE PTFE EXTRUDED FILM 3" X 5YD datasheet.pdf
RES 11 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN PNL RCPT M12 POST SKT GRN datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F M28 datasheet.pdf