Vishay/Dale RNC55J4702BSRE6
RNC55J4702BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4702BSRE6
Brief Description
RES 47K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4702BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4702BSRE6
QUANTITY
RNC55J4702BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4702BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4702BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4702BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4702BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4702BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4702BSRE6
SCR 600V 4A TO202-3 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 75MA 17 OHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 7.96KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 5 OHM 2.5W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.4 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 330MA 220 MOHM SMD datasheet.pdf