Vishay/Vitramon VJ1206A240KBRAT4X
VJ1206A240KBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A240KBRAT4X
Brief Description
CAP CER 24PF 1.5KV NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A240KBRAT4X.pdf
Availability of VJ1206A240KBRAT4X
QUANTITY
VJ1206A240KBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A240KBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A240KBRAT4X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A240KBRAT4X
Related LinksVJ1206A2, VJ1206A240KBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A240KBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A240KBRAT4X
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100K OHM 1% 50W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.25A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 150MW 0503 datasheet.pdf