Vishay/Dale RNC55J4703BSBSL
RNC55J4703BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4703BSBSL
Brief Description
RES 470K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4703BSBSL.pdf
Availability of RNC55J4703BSBSL
QUANTITY
RNC55J4703BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4703BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4703BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4703BSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4703BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4703BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J4703BSBSL
IDC CABLE - MSC26K/MC26F/X datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A 3DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A DDPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.1V 0.2A SMV datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf