Vishay/Dale RNC55J4752BRRSL
RNC55J4752BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4752BRRSL
Brief Description
RES 47.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4752BRRSL.pdf
Availability of RNC55J4752BRRSL
QUANTITY
RNC55J4752BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4752BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4752BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4752BRRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4752BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4752BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J4752BRRSL
RELAY TELECOM SPST 1A 3V datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.5PF 25V 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC R6 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 7.5VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
MINIFITJRHDR VT DR O/PGS 16POS datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 85-250V PANEL datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 670V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf