Vishay/Dale RNC55J4752DRRE6
RNC55J4752DRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4752DRRE6
Brief Description
RES 47.5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4752DRRE6.pdf
Availability of RNC55J4752DRRE6
QUANTITY
RNC55J4752DRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4752DRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4752DRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4752DRRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4752DRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4752DRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4752DRRE6
END CAP HEAT SHRINK ADH .47" datasheet.pdf
IC CAN TXRX VOLT FAULT PROT 8DIP datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 6UTDFN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 12POWERSSO datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
INSTALL TOOL 1/4" SPLITWRAP datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB32 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf