Vishay/Dale RNC55J4752FPRSL
RNC55J4752FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4752FPRSL
Brief Description
RES 47.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4752FPRSL.pdf
Availability of RNC55J4752FPRSL
QUANTITY
RNC55J4752FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4752FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4752FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4752FPRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4752FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4752FPRSL Details Description
Related parts for RNC55J4752FPRSL
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 26AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC SRAM 144KBIT 25NS 80TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
ANTENNA PATCH 2.4GHZ WIT2410M datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T PCB NONSHORT datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf