Vishay/Dale RNC55J4753BSB14
RNC55J4753BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4753BSB14
Brief Description
RES 475K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4753BSB14.pdf
Availability of RNC55J4753BSB14
QUANTITY
RNC55J4753BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4753BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4753BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4753BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4753BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4753BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4753BSB14
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC XO 19.44MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
WRENCH BOX END 8MM 4.92" datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 700MA 376 MOHM datasheet.pdf
IC CONTROLLER GATE DR 16MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN CLAMP datasheet.pdf
RES SMD 312 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf