Vishay/Dale RNC55J47R5BSB14
RNC55J47R5BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J47R5BSB14
Brief Description
RES 47.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J47R5BSB14.pdf
Availability of RNC55J47R5BSB14
QUANTITY
RNC55J47R5BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J47R5BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J47R5BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J47R5BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J47R5BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J47R5BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J47R5BSB14
CONN RCPT 35POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 27.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/2"-6" BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 380MA 980 MOHM datasheet.pdf
TRANS RF NPN 12V 50MA SOT-323 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf