Vishay/Dale RNC55J4871FSB14
RNC55J4871FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4871FSB14
Brief Description
RES 4.87K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4871FSB14.pdf
Availability of RNC55J4871FSB14
QUANTITY
RNC55J4871FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4871FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4871FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4871FSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4871FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4871FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4871FSB14
TRANSMITTER 315MHZ LR SERIES datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 20A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 125.061MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf