Vishay/Dale RNC55J4930BSBSL
RNC55J4930BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4930BSBSL
Brief Description
RES 493 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4930BSBSL.pdf
Availability of RNC55J4930BSBSL
QUANTITY
RNC55J4930BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4930BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4930BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)493
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4930BSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4930BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4930BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J4930BSBSL
CONN EDGECARD 184POS .050 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 2-DIP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
1.5M CONNECTING CABLE datasheet.pdf
L37-3 SHEET 640X320X10MM W/ADH datasheet.pdf
IC LED Driver Linear I2C, SPI Dimming 70mA Backlight 64-TQFP-EP (10x10) datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf