Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG16SN
D38999/20JG16SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG16SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JG16SN.pdf
Availability of D38999/20JG16SN
QUANTITY
D38999/20JG16SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG16SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG16SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG16SN
Related LinksD38999/, D38999/20JG16SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG16SN Details Description
Related parts for D38999/20JG16SN
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5MM datasheet.pdf