Vishay/Dale RNC55J4990BSRSL
RNC55J4990BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4990BSRSL
Brief Description
RES 499 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4990BSRSL.pdf
Availability of RNC55J4990BSRSL
QUANTITY
RNC55J4990BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4990BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4990BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4990BSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4990BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4990BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J4990BSRSL
IND DELAY LINE 2.8NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
MCU 8BIT 8032 256KB FLASH 52TQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 16K OHM 0606 datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC SMB datasheet.pdf
RES 150K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 800MA 590 MOHM datasheet.pdf