Vishay/Dale RNC55J4992BSRE6
RNC55J4992BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4992BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4992BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4992BSRE6
QUANTITY
RNC55J4992BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4992BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4992BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4992BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4992BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4992BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4992BSRE6
COVER WITH FAN datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 6 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
0.084 MLX HEADER 12CKT BLACK WIT datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SPT-SMD 1 5/10-H-5 0 R88 datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf